האם קווים כהים או כתמים לבנים בציפורניים מעידים על פטרת? 

ראשית הפטרת בציפורניים כנקודה צהובה או כנקודה לבנה מתחת לציפורן. מדובר במחלה נפוצה, וככל שהזיהום מחריף, הציפורןהאם קווים כהים או כתמים לבנים בציפורניים מעידים על פטרת?  תתבהר, תתפורר ותתעבה בקצה. מצב קל של הפטרת, אינו מחייב טיפול. אך כאשר כבר חווים כאב והציפורניים מתעבות, יש לטפל בפטרת.

קווים כהים או כתמים לבנים בציפורניים אינם בהכרח מעידים על פטרת, ובהמשך המאמר נדון בהרחבה בנושא.

האם כתמים לבנים בציפורניים מעידים על פטרת?

התשובה לשאלה זו היא שלילית. כתמים לבנים בציפורניים לא מעידים על פטרת. המונח המדויק של כתמים לבנים בציפורניים הוא לויקוניכיה. הוא מתאר בועות אוויר קטנות, שנלכדו בשכבות של הציפורן. מה שמביא לכדי כתמים לבנים בציפורניים הוא תורשה, כסיסת ציפורניים, בעיה בכליות או בכבד, או בתום פציעת הציפורן.

מרבית הכתמים הלבנים בציפורניים עוברים לאחר שמונה חודשים, והם לא נראים בכל הציפורניים, כי אם רק בחלקן.

באם הכתמים הלבנים בציפורניים נמשכים תקופה ארוכה למדי, נראה כי הדבר קורה בשל חוסר באבץ. האבץ אמון על תפקוד מיטבי של האינסולין, שמכניס סוכר לתאי הגוף, ואף  עוזר לפעילות של בלוטת הערמונית, לייצור חומצות גרעין וחלבונים, להתפתחות של איברי רבייה ולריפוי של כוויות ופצעים. מחסור באבץ מחייב להוסיף לתזונה ירקות עם עלים ירוקים, בשר רשה, אגוזים, מאכלי ים, וכיוצא בזאת.

מה הם הגורמים להופעת כתמים לבנים בציפורניים?

קיימות כל מיני סיבות שבעטיין מבחינים בהופעה של כתמים לבנים בציפורניים, והנה חלקן:

  • כתמים לבנים בצורת פסים על הציפורן עשויים להצביע על שחמת הכבד, או הרעלה מארסן, כמו גם ממתכת כבדה.
  • ציפורן לבנה בשל לוקוניכיה סטריאטה, תגרום להימצאות של פסים לבנים ברוחב הציפורן, כתוצאה מטיפול עמוק מדי של מניקור, ונראה כי הציפורן נפגעה פיסית בשורשה. ציפורן לבנה בגין לויקוניכיה פונקטאטה קורית כי שורש הציפורן נפגע בגלל אוויר שנלכד בין התאים של הציפורן, פגיעה זניחה בשורש הציפורן בשל טראומה או כסיסת ציפורניים.
  • פסים לבנים בציפורן נוצרים מכיוון שסובלים ממחלה זיהומית, כמו למשל צרעת, חצבת, הרפס או מלריה.
  • הציפורניים לבנות כי הן מורכבות מחלבון קשיח, אשר מכונה קראטין. הקראטין הוא בעצם סוג של רקמת תאי העור המתים. ניתן להבחין בו אף בפרסות של חיות או בקרניים שלהן, ובשיער.

ומה גורם לנראות של ציפורניים עם קווים כהים?

נראות הציפורניים משתנה חדשות לבקרים, ולפיה ניתן להבין את מה שעבר עליכם. כאשר חולים, הגדילה של מטריקס הציפורן נעצרת, וקיומה מתאפשר לאחר ההחלמה. אבל לא כל קו כהה מעיד על מחלה מסתורית כמו פטרת. אז להלן הגורמים לציפורניים עם קווים כהים:

  • הופעת קווים כהים, חומים או שחורים, לאורך הציפורן עשויה לסמל מחלה קשה, כגון אי ספיקת כליות.
  • ציפורניים עם קווים כהים מאפיינות אנשים מבוגרים.
  • ציפורניים עם קווים כהים שכיחות אצל בני אדם עם עור כהה, אבל עשויות להעיד על קיומו של סרטן העור.
  • כאשר יש עודף פעילות של תאי פיגמנט שמכונים תאים מלנוציטריים, הציפורניים ייראו עם קווים כהים – הדבר מתרחש מכיוון שחלה ושבה טראומה בשורש הציפורן, או יותר מדי התעסקות שמקורה בשפשוף מרובה של קפל הציפורן.
  • למרות העובדה שבעלי עור כהה צפויים להיות עם ציפורניים ועליהן קווים כהים, ומעל לגילאי שבעים רובם יהיו כאלה, כאשר אנשים עם עור בהיר מבחינים בפסים כהים בציפורניים שלהם, אין להתעלם מכך, ויש להגיע לאלתר לרופא.

אולי יעניין אותך גם:

פטרת בציפורניים אצל ילדים

חוששים מפטרת הציפורניים? כלים לאיבחון סימני פטרת

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!