טיפול פוטודינמי בפטרת הציפורן

פטרת ציפורניים היא תופעה שהמשמעות העיקרית שלה היא אסתטית: זהו זיהום המופיע בציפורני כף היד או הרגל, שהמקור לו הואטיפול פוטודינמי בפטרת הציפורן פטריה. הפטרת כרוכה בפגיעה משמעותית במראה הציפורניים, כאשר במקרים חמורים ובהיעדר טיפול יש סיכוי שהזיהום יתפשט גם לכפות הרגליים או הידיים עצמן.אצל אוכלוסיות הנחשבות לרגישות, דוגמת חולי סוכרת או אנשים מבוגרים, ייתכן מצב של זיהום מורכב הדורש כבר אשפוז ומתן תרופות על בסיס אנטיביוטי.

יש שורה ארוכה של טיפולים בפטרת ציפורניים, הן באופן מקומי (תרופות ותכשירים למריחה בעיקר) והן באמצעות כדורים המשפיעים על הגוף באופנים שונים. עם התפתחות הטכנולוגיה נכנסו לתמונה טיפולים נוספים, כולל טיפול פוטודינמי אליו נתייחס במאמר הנוכחי.

מהו טיפול פוטודינמי? ואיך הוא עובד הלכה למעשה?

טיפול פוטידינמי אינה המצאה של השנים האחרונות, כאשר השימוש בו החל עוד בשנות ה-90 של המאה ה-20. עם זאת בשנים האחרונות הפופולריות שלו להתמודדות עם מצבים שונים עלתה פלאים, הן במישור האונקולוגי והן בתחומים שונים לחלוטין (כולל כמובן בעיות הנחשבות לאסתטיות במלוא מובן המילה).

טיפול פוטודינמי מתבצע במספר שלבים. ראשית, מורחים תכשיר ייעודי על גבי המקום הרלוונטי בעור, מה שאמור ליצור רגישות יתר שתשמש לשלב המרכזי של הטיפול: הקרנת לייזר או אור על גבי העור. החשיפה של האזור המרוח לאותם מקורות עור מביאים לתגובה הפוטוכימית הרצויה, שעשויה לתרום להתמודדות עם בעיות המופיעות על גבי העור וגם מתחתיו.

טיפול פוטודינמי עשוי בתרחיש החיובי להביא להקטנה משמעותית של מספר החיידקים המופיעים על גבי העור, מה שכמובן רלוונטי במיוחד במקרה של פטרת ציפורניים – מצב בו יש זיהום, ממקור חיידקי, בציפורני כף היד או כף הרגל של האדם. הטיפול עשוי להביא בהמשך לכך לצמצות ההפרשה של הסבום המזיק ולפעילות אנטי דלקתית, בכוחה לפתור את הבעיה ואף למנוע הישנות שלה בעתיד הנראה לעין.

אבל האם זה לא "יותר מדי"? יש לציין שטיפול פוטודינמי מזוהה כיום במידה רבה עם מחלת הסרטן. הוא עשוי לתרום להשמדת הנגע הסרטני, אם כי ברור שמדובר בטיפול מורכב וממושך, שההצלחה שלו אינה חד משמעית. יש שיטענו בהקשר הזה שהטיפול פשוט "חזק" מדי בכל הנוגע לפטרת ציפורניים, עקב ההשפעה שלו על העור (כפי שנרחיב מיד), הזמינות המוגבלת שלו בישראל בנקודת הזמן הנוכחית והמחירים היקרים שלו.

כיצד טיפול פוטודינמי יכול לסייע לסובלים מפטרת ציפורניים?

טיפול פוטודינמי בפטרת הציפורן, בין אם כחלק מתוכנית הטיפולים ובין אם כמענה בלעדי, נחשב למומלץ עקב כמה סיבות עיקריות. הטיפול עצמו נחשב לפשוט לביצוע, כאשר יש את הטכנולוגיה המתקדמת בנמצא, והוא אינו פולשני. המשמעות היא שאין כאן סיכונים יוצאי דופן, מה שממש אי אפשר לומר על חלק מהטיפולים האחרים המוצעים כיום להתמודדות עם פטרת הציפורן, כולל חלק גדול מהתרופות בהן נעשה שימוש.

מה שכן, צריך לקחת בחשבון שטיפול פוטודינמי כרוך בתופעות לוואי אפשריות, בראשן כמובן התפתחות של רגישות לאור. יש צורך בתקופת החלמה לא קצרה, שיכולה להימשך חודשים, במהלכה יש להימנע ככל האפשר מחשיפה ישירה לקרני השמש ולאור בעוצמה גבוהה (באזור המטופל). חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולראות האם הגוף מגיב באופנים אחרים לטיפול.

הטיפול הראה דרגת יעילות גבוהה ומשביעת רצון בהתמודדות עם פטרת ציפורניים, וזאת כמובן כאשר בוחרים בגורם רפואי מוסמך ובציוד מתקדם לבצע זאת. ועדיין, מדובר בטיפול שלפחות מנקודת מבט מחקרית הוא די חדש ולא ברור לגמרי. אין ביסוס מדעי שמראה את יתרונותיו כפתרון להתמודדות עם פטרת ציפורן ובעיות אחרות, ולא ברור האם הוא אכן יעיל יותר בהשוואה לטיפולים האחרים שכן מוצעים לבעיה.

מקורות ולקריאה נוספת:
Photodynamic Therapy (PDT) – NHS
Getting Photodynamic Therapy – American Cancer Society

Picture of מירב שלייסנר
מירב שלייסנר

כל המידע לטיפול בפטריות בציפורניים כולל טיפים ומאמרים מקצועיים

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!