ציפורניים

ציפורנייםהציפורניים, הנראות כאיבר, או פריט שולי בגופנו, הינן בעלות תפקיד חשוב. על מגמת חשיבותם, אפשר ללמוד מכך שבמדינות רבות קוראים את המחלות השונות או התסמינים מהם סובל המטופל בציפורניו.

שריטות, בליטות או צבע הציפורן, השונה משאר הציפורניים או שונה מהסטנדרט הקיים, יכולים להיתרגם למחלות שונות או חסרים תזונתיים. ציפורניים בריאות, לעומת זאת, ייראו בעלות גוון ומרקם אחיד ויפה.

ציפורניים אשר נראות יפות ומטופחות יכולות להגיד רבות, על המאזן הגופני. ככל שיהיו חסרים פחות מרכיבי מזון, כך הציפורן תיראה נקיה, ורודה ושלמה יותר.

מרבית האנשים רוצים ומעוניינים בציפורניים בריאות, ועושים הכול על מנת שייראו כך. שמירה על הציפורניים, מבחינת הרגלי ההיגיינה ושמירה על תזונה מאוזנת הינם הכרחיים להמשך בריאותן ויופיין. יש להקפיד על נעליים נוחות, לשם שמירה על בריאות בציפורני ברגליים ואחר המלצות קפדניות יותר הקשורות לבריאות ציפורני הידיים. אי שמירה על הכללים הללו עלולים להוביל למצבים של פטרת בציפורניים למשל.

תפקיד הציפורניים בגוף האדם

התפקיד העיקרי של ציפורני הידיים והרגליים הוא במניעת פגיעה על שורשי האצבעות בעלות העור הרגיש, מפני פגיעות או מכות פוטנציאליות.

הציפורן הינה קופסית קשיחה וכך היא יכולה לספוג את כל אותם מכות וזעזועים אשר היו אמורים להגיע לאצבע עצמה. מכיוון שהציפורנים, לפחות בקצה הסופי שלהם לא כוללים עצבים, אין באפשרותן להרגיש כאב או אי נוחות.

תאי הציפורן מתחדשים כל הזמן ודוחקים את הישנים כלפי מעלה. קצב הגדילה של הציפורניים הוא מהיר ביותר, ויכול אף להגיע לקצב גדילה של ציפורן שלמה תוך מספר חודשים. קצב הגדילה של ציפורני הידיים מהיר הרבה יותר מכול מציפורני כפות הרגליים. קצב הגדילה, כמו בריאות הציפורניים, יהיה תלוי בגורמים נוספים כמו תורשה, גיל, מצב נפשי ופיסי.

כיצד בנויות הציפורניים?

שטח הציפורן, שהוא השטח הגלוי לעין, עשוי מחלבון הקרטין הנמצא בעור ובשיער ומתאי ציפורן. הקרטין שומר על שלמות הציפורן וחוזקה. הציפורן סגורה משלושת צדדיה בעור, ומיטת הציפורן הוא השטח הנמצא בתחתית שטח הציפורן.

אזורים נוספים הנמצאים בציפורן הינם: קיפולי הציפורן הנמצאים בקצה גוף הציפורן, ונוטים להיות מזוהמים בווירוסים ופטריות, קוטיקולה שהיא השכבה העוטפת את גוף הציפורן וסהרונית הנמצאת בתחתית גוף הציפורן, ונקראת כך על שום צורתה.

יש חשיבות גם לצבע הציפורן כך שיהיה מעט לבן בתחתית ובשאריתו ורוד. הציפורן בנויה מ 10% עד 30% מים. ככל שכמות המים תהיה רבה יותר, כך הציפורן תישבר מוקדם יותר. את הצבע הוורוד היא שואבת מאספקת הדם אשר היא מקבלת, ולכן, כאשר נגרמת טראומה מסוימת, אספקת הדם נעצרת, והציפורן תהפוך להיות שחורה ונמקה.

בריאות הציפורניים

חשוב לשמור על היגיינת הציפורנים כמו גזירתם העקבית, כך שהציפורן לא תעבור את קו העור (למניעת ציפורן חודרנית), רחצתם לעיתים קרובות וייבושם באופן מוחלט, טיפולים קוסמטיים כמו פדיקור ומניקור. ציפורניים חלשות או צהובות או כאלה הנוטות להישבר עלולות לנבא מחלות מסוימות או מצב רפואי עכשווי.

יש להקפיד כי המכשירים אשר משמשים את הקוסמטיקאיות הינם מחוטאים ונקיים ממטופל למטופל, על פי ככל הדרישות המחייבות.

 יש המאמינים כי ציפורניים מהווים ראי לחקירת המצב הרפואי של האדם. אלה המאמינים בכך ממפים את כל המחלות על פי סוג ומבנה הציפורן.

כמו כן, יש המאמינים כי אפשר לקרוא על פי הציפורניים את המבנה האישיותי של האנשים. אלה וגם אלה, מעידים כי הציפורניים בלבד אינן יכולות לתת אבחנה מדויקת ללא סמכות רפואית קונבנציונלית ובדיקות מעבדה ואחרות.

Picture of מירב שלייסנר
מירב שלייסנר

כל המידע לטיפול בפטריות בציפורניים כולל טיפים ומאמרים מקצועיים

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!