פסוריאזיס בציפורניים

פסוריאזיס הציפורנייםפסוריאזיס בציפורניים  הוא מצב כרוני של העור, בו מופיעים נגעים שונים על רקע אוטואימוני. מלבד הפגיעה הידועה בעור, פסוריאזיס גם יכול לפגוע בציפורניים של אצבעות הידיים והרגליים, ולגרום לשקיעה, עיבוי ושינוי המבנה הכללי. רוב האנשים שסובלים מפסוריאזיס בציפורניים, סובלים גם מפסוריאזיס של העור.

הקשר בין המחלות מתבטא גם בצורה ההפוכה, כאשר כ-20% מהסובלים מפסוריאזיס של העור, יסבלו במהלך חייהם גם מפסוריאזיס של הציפורניים. ברוב המקרים, פסוריאזיס של הציפורניים מתבטא בהופעה קלינית לא חמורה, ולכן לא תמיד דורש טיפול, אך עם זאת מדובר בבעיה אסתטית קשה ולא נעימה.

הסיבה להופעת פסוריאזיס בציפורניים

מנגנון הפעולה המדויק שגורם להופעת הפסוריאזיס עדיין אינו ידוע, אך מניחים שמדובר בשינוי גנטי שגורם להשפעה אוטואימונית שמובילה להופעת הנגעים. כמו כן, קיימים גורמים סביבתיים שונים שיוצרים "טריגר" לביטוי המחלה ולהופעת הסימנים. פסוריאזיס היא מחלה משפחתית, והימצאות בן משפחה הסובל מפסוריאזיס מגבירה באופן משמעותי את הסיכויים של בני משפחה אחרים לחלות גם כן במחלה.

סימנים של פסוריאזיס בציפורניים

התבטאות פסוריאזיס בציפורניים כוללת סימנים שונים הדומים לפטרת ציפורניים רגילה, שמאפיינים את המחלה ומגיעים באפיזודות של סימפטומים והפוגה. ראשית, עלול להיגרם שינוי בצבע הציפורניים, במהלכו הציפורן תקבל צבע בגוון צהבהב-אדום. כמו כן, עלולות להתפתח גומות שונות על הציפורניים, וקווים לאורך הציפורן עם כיוון הצמיחה. מלבד זאת, עלולים להופיע אזורים בעלי צבע לבן והתעבות העור מתחת לציפורן. בסופו של דבר, הציפורן נחלשת מאוד ועלולה להתעוות ובסופו של דבר גם לנשור. מצב אופייני לסובלים מפסוריאזיס של הציפורניים הוא דלקת פרקים באצבעות של הציפורניים הנגועות. מצב זה מאפיין את רוב חולי הפסוריאזיס, ויכול להעיד על התהליך האוטואימוני שעומד בבסיס המחלה.

הטיפול בפסוריאזיס של הציפורניים

נכון להיום, לא קיים טיפול ייעודי של פסוריאזיס בציפורניים, אך ניתן בהחלט לשלוט במחלה ולשפר את התפקוד היום-יומי ואת רמת החיים. במהלך תקופת הטיפול, חשוב מאוד לשמור על הציפורניים בריאות ושלמות, ולהימנע ככל שניתן מפציעת ושחיקת הציפורניים שעלולים להחמיר את המצב.

הסרת חלקי הציפורן הפגועה

במקרים מסוימים, הטיפול העיקרי במצב הוא הסרת הציפורן הפגועה. בעזרת טכניקות כירורגיות שונות, ניתן להסיר בצורה בטוחה ויעילה את חלקי הציפורן הפגועים, ובכך לאפשר צמיחה מחודשת של ציפורן בריאה ושלמה.

בנוסף, בדרך זו משפרים את המראה האסתטי הציפורניים, מעלים את הביטחון העצמי ומשפרים את איכות החיים.

טיפול תרופתי בפסוריאזיס של הציפורניים

קיימים מספר סוגי תרופות שמאפשרים שליטה בפסוריאזיס בציפורניים ושיפור המצב הכללי של הציפורניים. ראשית, ניתן להשתמש בתכשירים מקומיים כמו קרמים שונים שמכילים סטרואידים, ויטמין A ו-D וחומרים אנטי פטרייתיים. בצורה זו, מחזקים את הפטרייה, מפחיתים את התהליך הדלקתי שגרם למצב ומונעים את התפתחות הזיהום הפטרייתי המאפיין את הסובלים מפסוריאזיס. טיפול זה לא עוזר ברוב המקרים, אך נטול תופעות לוואי.

דרך נוספת לטפל במצב באופן מקומי הוא הזרקת סטרואידים לאזור הפגוע, אך מדובר בטיפול זמני בלבד עם היענות נמוכה. טיפול אגרסיבי יותר הוא טיפול סיסטמי הכולל סטרואידים או תרופות אימונוסופרסיביות שתפקידן למנוע את התהליך האוטואימוני העומד בבסיס המחלה. תרופות כמו מתותרקסט יכולות לשפר באופן משמעותי את המצב ולהפחית את הסימפטומים עד הופעת האפיזודה הבאה של המחלה, אך כוללות תופעות לוואי רבות.

טיפול ניתוחי

במידה והטיפול התרופתי לא עוזר והמצב קשה ומשפיע באופן משמעותי על התפקוד היום-יומי, ניתן לפנות לטיפול כירורגי להסרת הציפורן הפגועה. מדובר בהליך כואב מאוד המתבצע תחת הרדמה מקומית ובסיומו מוסרת כל הציפורן הפגועה, בתקווה שסימני הפסוריאזיס לא יחזרו בה לאחר שתגדל.

כיצד ניתן לטפל בהופעה של פסוריאזיס בציפורניים בעזרת טיפול טבעי?

הרפואה הטבעית, היא רפואה שמאמינה בכך שישנו קשר טבעי וישיר בין המצב הרפואי של בן אדם מסוים לבין המצב שנפשי שבו הוא שרוי. זאת אומרת, הרפואה הטבעית מאמינה כי כל הופעה של מחלה או של תסמין רפואי כלשהו, זאת לרבות פסוריאזיס בציפורניים – יופיע כקשר ישיר למצב נפשי בעייתי בו שרוי אותו האדם. הרפואה הסינית, מהווה את אחד מטיפול הדגל של עולם הרפואה הטבעית, זאת כאשר היא מציעה גם דרכי טיפול אפקטיביות ורלוונטיות עבור אלה שסובלים מהופעה של פטריות פסוריאזיס בציפורניים. הטיפול ברפואה הסינית לפתרון של בעיות פסוריאזיס בציפורניים הוא טיפול אשר אמור להיערך בתצורה הבאה.

תחילה, המטפל ברפואה הסינית יבצע ראיון אישי מול המטופל, זאת כאשר המטרה העיקרית של השלב הזה אינו להבין לעומק מי הוא המטופל שעומד בפניו של המטפל, זאת במטרה להבין לעומק והצליח להבין מה היא הסיבה העמוקה יותר להופעתן של פטריות פסוריאזיס בציפורניים. לאחר שלב הראיון ואבחון האישיים, המטופל יחד עם המטפל יוכלו לבחור מה היא שיטת הטיפול הנכונה ביותר למצב הספציפי הזה. שיטות הטיפול הנפוצות ביותר ברפואה הסינית להתמודדות עם הופעה של פסוריאזיס בציפורניים הינן:

    • טיפול באמצעות צמחי מרפא מיוחדים – אשר יסייעו למקום הנגוע לעבור את השיקום מהמצב הרפואי שבו הוא שרוי.
    • דרכי רפואה שעובדים על הנפש עשויים לעזור במצבים כאלה, זאת לדוגמת ביצוע – מדיטציה, יוגה, וטיפולים נוספים אשר נועדו להקל על הלחץ, החרדה, והדיכאון
    • ביצוע דיקור סיני במטרה להרגיע את האזור הנגוע בגוף, וזאת על מנת להגיע להישגים מהירים יחסית בטיפול
  • שינויים בתזונה עשויים לסייע גם כן – תזונה טבעית מוכחת כמסייעת להתמודדות עם פסוריאזיס בציפורניים.

לסיכום אם אתם סובלים מפסוריאזיס, יש לא מעט דברים שאפשר לעשות בין אם זה טיפולים מתחום הרפואה הקונבנציונלית ובין אם טיפולים מתחום הרפואה המשלימה. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לאבחן את הבעיה בעזרת מומחה כמו רופא עור למשל ומשם לבחור את הטיפול המתאים והראוי לכם ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

אילו מצבים רפואיים ומחלות מגדילים את הסיכוי להתפתחות פטרת הציפורניים?

מניעת פטרת הציפורניים

טיפול בפטרת הציפורניים

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!