איבחון וטיפול של בעיות בכף הרגל על ידי פודיאטור

היגיינהכפות הרגליים שלנו נראות אולי כחלק שולי מגופנו כאשר אנחנו מדברים על מחלות ועל בעיות של גוף האדם. בעיות שונות הקשורות ללב ולריאות, וודאי נראות חשובות בהרבה כאשר הן משוות לזוג כפות הרגליים, אולם הסתכלות זו היא הסתכלות צרה.

כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו ממקום למקום מהיום בו אנו למדים ללכת ועד ליום בו אנו נקטפים מן העולם.

לבעיות בכפות הרגליים חשיבות מכרעת ורצינית על המהלך התקין של חיינו והן משפיעות על גורמים רבים. מכיוון שכפות הרגליים נושאות עליהן את כל משקל הגוף שלנו, יש להן תפקיד מכריע ביציבה ובהליכה תקינה. כל בעיה שתיגרם בכפות הרגליים, יכולה בקלות לגרור אחריה שינויים בעצמות הרגליים, עיוותים בעמוד השדרה וכאבי צוואר.

ברפואה הסינית והרפואה המסורתית, לכפות הרגליים חשיבות עליונה בכל הנוגע לאבחון של בעיות רפואיות ולטיפול בהן.

טכניקת הרפלקסולוגיה היא רק אחת מבין שיטות טיפול רבות שפותחו בכדי לטפל בבריאות האדם דרך כפות הרגליים.

גם העולם המערבי והרפואה המערבית לא התעלמו מהחשיבות הקיימת לכפות רגליים בריאות, לשם כך קיים תחום שלם ברפואה שנקרא פודיאטריה. תחום זה עוסק בבריאות כף הרגל.

תפקיד הפודיאטור

פודיאטור הוא אדם אשר עבר התמחות בפוטיאדרטיה- תחום רפואי העוסק באבחון וטיפול של בעיות הנוגעות לכף הרגל והקרסול.

הפודיאטור יכול להיות רופא אורתופד שעבר התמחות בפודיאטריה או אדם שאין לו תאור ד"ר לרפואה, אולם עבר הכשרה מתאימה בפודיאטריה וקיבל תעודה אשר מאשרת לו לעסוק במקצוע. הענף בו עוסק הפודיאטר קרוי גם "כירופודיה" או "פודולוגיה" במקומות מסוימים בעולם.

בארץ אין כיום מוסד מוגדר ורשמי ללימודי פודיאטריה, ומרבית הפודיאטרים בארץ רוכשים את השכלתם בחו"ל במדינות כמו צרפת, אנגליה וארה"ב- שם העוסקים בפודיאטריה מקבלים תואר של "ד"ר לפודיאטריה".

בארץ קיימים שני איגודים בהם רשומים הפודיאטרים המורשים: העמותה הישראלית לפודיאטרים וכירופודיסטים ואיגוד הפודיאטרים.

הפודיאטור עובר במהלך לימודיו, שנמשכים לרוב כשנתיים, מגוון התמקצעויות בנושאים שונים הקשורים לכף הרגל, ביניהם: פטרת בכף הרגל ובציפורני כף הרגל, יבלות ויראליות, שלפוחיות, עיוותים במבנה העצם, רגל סוכרתית, בעיות יציבה ונושאים אורטופדיים שונים. כמו כן מוסמך הפודיאטר לבצע ניתוחים זעירים כמו ניתוח להוצאת ציפורן חודרנית.

טיפולים המבוצעים על-ידי פודיאטור

טיפול בציפורן חודרנית הוא מן הבקשות הנפוצות ביותר של הפונים לפודיאטור. מדובר בבעיה נפוצה וחוזרת שאנשים רבים סובלים ממנה.

ציפורן חודרנית היא מונח המתאר מצב בו הציפורן באחת מאצבעות כף הרגל, שהיא לרוב הבוהן, רחבה יותר ממיטת הציפורן באצבע עליה היא גדלה. כתוצאה מכך, הציפורן חודרת אל תוך הבשר של האצבע וגורמת שם דלקת וכאבים.

הפתרון הכירורגי הוא פשוט הוצאה של הציפורן (ראו גם: עקירה/המסה של הציפורן), טיפול זה אינו יעיל לעיתים מכיוון שהציפורן גדלה מחדש בצורה מעוותת וחוזרת להיות חודרנית. כיום קיים טיפול בלייזר שמבוצע ע"י פודיאטרים ושיעורי ההצלחה שלו בהעלמת ציפורן חודרנית הם גבוהים יותר.

טיפול ברגל סוכרתית- לחולי סוכרת קיימת תופעה בשם "נוירופתיה" שגורמת להם לאיבוד התחושה בכפות הרגליים. כל פציעה שלהם באזור יכולה להוביל להתפתחות של דלקת חמורה. הפודיאטור מנחה את חולה הסוכרת כיצד לבחור הנעלה מתאימה ולדאוג היטב להיגיינת כף הרגל שלו.

התאמת מדרסים- לאנשים מסוימים קיים מבנה כף רגל שטוח מידי (פלטפוס) או קמור מידי. בעיה במבנה כף הרגל יכולה לגרום לבעיות יציבה ובעיות גב קשות ולכן לשוב להתאים מדרס שישמור על כף הרגל והגב.

הפודיאטר מציע טיפול גם לבעיות כמו: דלקות בכף הרגל, טיפוח כף הרגל ובחירת נעליים מתאימות.

ראו גם:

טיפול בפטרת הציפורניים

מניעת פטרת הציפורניים

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!