אקונומיקה לטיפול בפטרת הציפורניים

התפקיד העיקרי של אקונומיקה ברור לכולם: להלבין ולהסיר כתמים ממגוון רחב של פריטים, דוגמת כיורים, אסלות, בגדים, רצפות, משטחים וכן הלאה. על פי כל הנחיות הבטיחות, חייבים להיזהר בעבודה עם אנטיביוטיקה ולמנוע מגע ישיר בינה לבין העור, על אחת כמה וכמה להיזהר מבליעה שלה שהיא בבחינת סכנת חיים מוחשית.

בכל זאת, ניתן לראות רבים המתבססים על אקונומיקה כאל "תרופת סבתא" לבעיות רפואיות מסוגים שונים – דוגמת פטרת ציפורניים. למעשה, יש הטוענים שהשימוש באנטיביוטיקה סייע להם להיפטר מפטרת הציפורניים, אולי אפילו יותר מאשר אמצעי טיפול אחרים המקובלים יותר. אבל האם מדובר בפתרון קסם, או שמא במיתוס מסוכן? המאמר הבא יספק את התשובות לשאלות אלה ואחרות.

מהי פטרת הציפורניים?

כצעד ראשון, חשוב להבין מול מה אנחנו מתמודדים. פטרת ציפורניים היא בעיה רפואית נפוצה עד מאוד, המופיעה אצל כ-25-10% מהאוכלוסייה (בהתאם ללוקיישן הספציפי ברחבי העולם). פטרת ציפורניים היא ברמה הכללית, זיהום פטרייתי של הציפורניים, שנפוץ בעיקר בכפות הרגליים אבל אפשרי גם בכפות הידיים.

לפטרת ציפורניים מגוון רחב של גורמים אפשריים. פעמים רבות המקור הוא חוסר היגיינה, בעיקר מגע עם אזורים עמוסים בחיידקים: מקלחות ציבוריות למשל. עם זאת גם בתנאים של היגיינה היא עלולה להתפתח.

הרציונל העומד מאחורי השימוש באקונומיקה על מנת להעלים את הפטרת, דומה לשימוש שלה למטרות היותר מוכרות שלה. ההנחה של אלו העושים זאת היא שהמגע של האקונומיקה עם הציפורן יביא להשמדתם של החיידקים, ממש כמו שקורה עם הפריטים שהמגע של האקונומיקה עימם הוא שכיח יותר.

הסיכונים של אקונומיקה

כפי שציינו קודם לכן, שימוש באקונומיקה על גבי העור, בין אם על גבי הציפורניים ובין אם בכל מקום אחר, עלול להיות מסוכן. מגע של אקונומיקה בכמות גדולה "מדי" על גבי העור מעמיד סכנות של גירויים או אפילו כוויות. לא חסרים מקרים בהם מגע שכזה גרם לנזק לא פשוט לרגל, ולעיתים אף הסתיים באשפוז או במצבי חירום אחרים. ממש לא בטוח שפטרת ציפורניים, בעיה שהיא ברוב המקרים אסתטית ולא רפואית, שווה נטילת סיכונים מסוג זה.

אנשים המעוניינים להשתמש באקונומיקה כדי להעלים פטרת ציפורניים, חרף כל הסיכונים, יגלו יעילות שרחוקה מלהיות מקסימלית. למרות שיש הסבורים שהאקונומיקה יכולה לסייע, בפועל ממש לא בטוח שזהו הפתרון שאתם רוצים להתבסס עליו.

דעה מקובלת היא שאקונומיקה יכולה לסייע, אולי, כאשר משתמשים בה על מנת להעלים פטרת ציפורניים חדשה יחסית, שלא התפשטה לאזורים הסמוכים לציפורן. מכיוון שקשה להעריך מראש מה מצב כף הרגל או היד, אי אפשר לדעת בכל המקרים עד כמה הטיפול יכול להיות יעיל.

טיפולים נוספים

גם כאשר מחליטים שלא להשתמש באקונומיקה על מנת להעלים פטרת ציפורניים, לכאורה או שלא, נשארים עם לא מעט טיפולים אפשריים. ניתן למצוא תרופות וטיפולים קונבנציונליים אחרים, טיפולים אחרים מהקטגוריה של "פתרונות סבתא" (חומץ תפוחים למשל) וטיפולים המבוססים על טכנולוגיות מתקדמות שנרתמו לרשות הרפואה.

אחת ההמלצות העיקריות של רופאים ומומחים בתחום היא לרתום את טיפולי הלייזר למאבק מול פטרת הציפורניים, שעה שמדובר בטיפולים פשוטים יחסית לביצוע, בטוחים כאשר הם נעשים על פי הספר ובעיקר כאלו המצליחים להתבלט ביעילות שלהם.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול פוטודינמי בפטרת הציפורן

 

או השאירו פרטים כבר עכשיו
או השאירו פרטים כבר עכשיו
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!